Prawo do naprawy – propozycja ustawy Fair Repair Act w USA

~ 2021-06-24 ~

Zagadnienia z zakresu samodzielnej naprawy domowych sprzętów i dawania im drugiego życia porusza się nie tylko na terenie Europy. Zaledwie kilka dni temu, 17 czerwca 2021 roku, kongresmen Joseph Morelle przedstawił w Kongresie Stanów Zjednoczonych projekt „Fair Repair Act”, który możemy przetłumaczyć jako „Prawo do uczciwej naprawy”.

Założenia „Fair Repair Act”

„Fair Repair Act” to naprawdę duży krok w zakresie przedłużania żywotności sprzętów. Wcześniej tylko poszczególne stany USA wprowadzały na swoim obszarze prawa, obligujące producentów do udostępniania części i narzędzi potrzebnych do naprawy dla zwykłych użytkowników. Takie zasady panowały na przykład w Kalifornii, Minnesocie czy w Oklahomie. „Fair Repair Act” jest natomiast projektem ustawy, która miałaby obejmować całe Stany Zjednoczone, bez wyjątku.

Co zakłada zaproponowany przez Josepha Morelle’a plan? Przede wszystkim wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców. Producenci sprzętu RTV i AGD bardzo często wymagają, by urządzenia były naprawiane w ich autoryzowanych serwisach. To niestety znacząco podnosi koszt takiego przedsięwzięcia. Dzięki tej ustawie małe warsztaty naprawcze będą mogły wrócić na rynek. Co za tym idzie – mniej sprzętu wyląduje na śmietniku. Wszystko dlatego, że producenci będą mieli obowiązek udostępniać warsztatom i klientom zarówno łatwo dostępne do zakupu części zamienne, jak i informacje, potrzebne do wykonania naprawy (schematy, instrukcje).

Kolejna kwestia to kary. Joseph Morelle zakłada, że w przypadku złamania założeń prawa do naprawy, Federalna Komisja Handlu mogłaby karać producentów odszkodowaniami czy zwrotem pieniędzy dla klienta. Póki co nie wiadomo, czy ustawa „Fair Repair Act” będzie uchwalona. Została ona jednak ciepło przyjęta przez organizacje, wspierające prawo do naprawy, a także polityków i osoby publiczne.

CZY TO COŚ ZMIENI?

Trudno powiedzieć. Podsumowując, najwięksi producenci sprzętu elektronicznego na pewno będą starali się walczyć z prawem do naprawy. Stanowi ono spore zagrożenie dla ich przychodów z naprawy w autoryzowanych serwisach. Byłaby to jednak dobra zmiana zarówno dla klienta, jak i dla świata. Możliwość przedłużenia żywotności sprzętu to nie tylko udogodnienie dla użytkowników. To także mniejsza ilość produkowanych elektrośmieci, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Skontaktuj się z redakcją

Chcesz wiedzieć więcej napisz do nas