Ile żyją nasze sprzęty domowe?

~ 2021-03-05 ~

Każde urządzenie AGD i RTV zaprojektowane jest na określony czas. W tym czasie może wiele się wydarzyć np. drobne usterki mechaniczne lub awarie wynikające z naszego niedbalstwa. Okazuje się, że sprzęty żyją krócej niż pierwotnie zakładano. 

Średnio sprzęty małego AGD takie, jak czajniki elektryczne, suszarki do włosów, golarki pracują po 2 – 3 lata. Oprócz nasadek do strzyżenia lub filtrów ciężko wymienić jakąkolwiek część, ponieważ sprzęt jest na tyle drobny, że trzeba mieć sporo wprawy w majsterkowaniu.

W przypadku dużego AGD, czyli odkurzacze, lodówki, suszarki do ubrań, zmywarki do naczyń oraz kuchenki elektryczne można spodziewać się 3 – 6 letniej bezawaryjnej pracy. Po tym czasie elektronika najczęściej wysiada lub pojawiają się problemy. Za wysoka temperatura w chłodziarko – zamrażarkach albo brak grzania wody w pralkach i zmywarkach. Części eksploatacyjne zużywają się, szczególnie uszczelki, wężyki co wymaga interwencji z naszej strony. 

Czy można przedłużyć życie sprzętom domowym?

Oczywiście! Odpowiednia pielęgnacja zgodna z zaleceniami producenta oraz konserwacja potrafi znacznie wydłużyć życie sprzętów domowych. Można skończyć z nadmiernym konsumpcjonizmem i kupowaniem coraz to nowszych modeli. W imię czego? Na pewno dobra dla naszej planety. 

Skontaktuj się z redakcją

Chcesz wiedzieć więcej napisz do nas