Od 1 marca 2021 nowe etykiety energetyczne. Jak je czytać?

~ 2021-03-05 ~

Znikają magiczne plusiki! I dobrze, bo nie jednego przyprawiały o zawrót głowy. Wraca 7- mio stopniowa skala od A do G. Co ciekawe klasa A będzie pusta, ponieważ dotychczasowe A +++ przechodzi do C. Pozostałe A z plusami przejdą do F i G. 

Czekamy na nowe rozwiązania technologiczne, które jeszcze bardziej będą efektywne dla środowiska. Dlatego klasa A i B musi poczekać na swoją kolejkę. Na pewno wprowadzi to nie lada zamieszanie, ponieważ zazwyczaj jest tak, że coś im wyżej tym lepsze. Tutaj zaczynamy dopiero od C. Hmmm…miejmy nadzieję, że konsument wdroży się szybciutko w te nowe oznaczenia, ponieważ one już obowiązują na:

  • pralkach,
  • pralko-suszarkach,
  • zmywarkach,
  • lodówkach,
  • telewizorach i monitorach.

Dodatkowo etykiety energetyczne zostały uproszczone i pojawiło się więcej informacji na temat zużycia energii. Oprócz emisji hałasu znajdziemy pojemność lodówki, ilość zużycia wody na cykl prania przez pralkę czy zmywarkę. Taka jasna klasyfikacja sprawia, że świadomiej będziemy wybierać domowe sprzęty AGD i RTV.

Umieszczony w prawym górnym rogu kod QR pozwala przejść do dodatkowych informacji na temat urządzenia, które rejestrowane będzie w systemie EPREL.

Skontaktuj się z redakcją

Chcesz wiedzieć więcej napisz do nas